Pyridoxin je přípravek užívaný při nedostatku vitaminů, jeho účinnou složkou je stejnojmenná sloučenina pyridoxin.

 

Princip: Pyridoxin je forma vitaminu B6, což je nezbytná sloučenina nutná pro správný průběh celé řady metabolických reakcí (metabolizmus aminokyselin, sacharidů i mastných kyselin).

 

Využití: Pyridoxin podáváme pacientům s příznaky nedostatku vitaminu B6 (viz příslušný článek). Může se jednat o osoby s vážnými chorobami, o alkoholiky a o nemocné s poruchami vstřebávání živin.

 

Podávání: Pyridoxin se vyrábí v podobě volně prodejných tablet (o síle 20 miligramů) a vodného roztoku k nitrosvalové, či nitrožilní injekční aplikaci (o síle 50 miligramů na mililitr)  na lékařský předpis. Běžná dávka je individuální a závisí na tíži nedostatku vitaminu B6. Dospělý člověk obvykle užívá 40-50 miligramů přípravku denně.

 

Nevýhody: Pyridoxin při dodržení doporučených dávek nemívá vážné vedlejší účinky, i když nelze vyloučit vznik trávicích obtíží nebo alergických reakcí. Při překročení denní dávky 200-250 miligramů se může po čase objevit „závislost“ na pyridoxinu, která se po náhlém vysazení preparátu projeví bolestmi hlavy, bušením srdce a nevolností.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů