Pulmopresil je méně často podávaný lék, který je předepisován některým kardiologickým pacientům. Účinnou složkou přípravku je sloučenina sildenafil.

 

Princip: Sloučenina sildenafil patří mezi tzv. inhibitory enzymu známého jako fosfodiesteráza typu 5. Zjednodušeně řečeno dokáže inhibice tohoto enzymu v organizmu zvýšit účinek oxidu dusnatého (NO), který je mimo jiné důležitý v mechanizmu rozšiřování cév a ve vzniku erekce.

 

Využití: Přípravek Pulmopresil je určen pro pacienty, kteří trpí určitými formami plicní hypertenze. Toto nebezpečné onemocnění je spojeno se zvýšením krevního tlaku v plicním řečišti a při neléčené plicní hypertenzi dochází postupně k rozvoji srdečního selhání.

 

Podávání: Pulmopresil smí být užíván pouze dle doporučení předepisujícího lékaře, obvykle jde o kardiologa specializujícího se na léčbu plicní hypertenze. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 20 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je 1 tableta užitá 3x denně.

 

Nevýhody: Pulmopresil může způsobit celou řadu nežádoucích účinků a může být potenciálně nebezpečný při kombinaci s řadou léků, což je další důvod, proč je jeho podávání vázáno na zkušené kardiology zabývající se problematikou plicní hypertenze. Inhibitory fosfodiesterázy typu 5 zvyšují v organizmu účinek NO, což může vyvolat nadměrné rozšiřování cév a příznaky, jako je zrudnutí obličeje, slabost, pokles krevního tlaku, bolesti hlavy, závratě a další. Lék může být velmi nebezpečný u kardiaků, kteří současně užívají nitráty, protože se lékový efekt může zesílit a způsobit velmi závažný pokles krevního tlaku s poruchou vědomí. Z výše uvedených důvodů by lék neměli užívat pacienti s pokročilou ischemickou chorobou srdeční a pacienti po mozkových mrtvicích.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů