Psyllium je označení pro přípravky, které jsou doporučovány v rámci prevence a léčby řady trávicích onemocnění. Přípravky obsahují velké množství vlákniny.

 

Princip: Vláknina se nevstřebává do organizmu a prochází trávicím traktem. Je nicméně velmi důležitá při očistě střev a změkčování stolice. Více o vláknině najdete v tomto textu.

 

Využití: Psyllium je vhodné užívat při chronických trávicích obtížích charakteru zácpy, protože funguje jako objemové projímadlo. Vláknina snižuje vysokou hladinu cholesterolu v krvi, snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a zdá se, že má pozitivní vliv proti rozvoji divertikulózy tračníku. Vzhledem k tomu, že Psyllium v žaludku nabobtná, dochází ke snížení chuti k jídlu a to může pomoci při cíleném hubnutí.

 

Podávání: Psyllium obvykle najdeme v podobě prášku rozpustného ve vodě (ale existují i formy v podobě kapslí). Dávkování je individuální, ale obvykle se pohybuje mezi 5-10 gramy 2x denně. Nedoporučuje se překračovat maximální denní doporučenou dávku vlákniny, která odpovídá asi 30 gramům, vyšší dávky sice člověka neohrozí, ale zvyšují riziko nežádoucích účinků (viz níže). Souběžně s užívám Psyllia je nutný dostatečný přísun tekutin, protože jinak by vláknina člověka „zabetonovala“ a zácpu paradoxně výrazně zhoršila.

 

Nevýhody: Psyllium může u řady lidí trávicí obtíže zhoršit, obzvláště při užívání vysokých dávek. V takovém případě se objevují bolesti břicha, opakované průjmy a plynatost.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů