Protilátky proti citrulinu můžeme přesněji označit jako protilátky proti cyklickému citrulinovému peptidu. Značíme je zkratkou anti-CCP. Vyšetřování těchto protilátek má význam u pacientů s revmatoidní artritidou.
 
Informace
Anti-CCP protilátky patří mezi autoprotilátky, tj. jsou to protilátky zaměřené proti tkáním těla. Jejich cílem jsou v tomto případě bílkoviny obsahující aminokyselinu citrulin (citrullin). Citrulin je označován za nestandardní aminokyselinu, která se nachází zejména v kloubních bílkovinách.
 
 
Využití
Protilátky proti citrulinu obvykle zjišťují revmatologové u pacientů s podezřením na revmatoidní artritidu. Pokud je pozitivní nález revmatoidního faktoru a zároveň protilátek proti citrulinu, je diagnóza revmatoidní artritidy prakticky jistá. Navíc bylo zjištěno, že pozitivní nález protilátek proti citrulinu dost často předchází vzniku klinických příznaků a vyšší hodnota těchto protilátek předpovídá těžší průběh revmatoidní artritidy.
 
 
Odběr
Vyšetření se provádí ve specializované biochemické laboratoři, k hodnocení přítomnosti a množství protilátek proti citrulinu je nutný vzorek žilní krve.
 
 
Nevýhody
Asi základní nevýhodou je vyšší cena vyšetření a jeho menší dostupnost. Běžné laboratoře totiž vyšetření neprovádějí.
 
 
Výhody
Velkou výhodou protilátek proti citrulinu je oproti samotnému odběru revmatoidního faktoru zpřesnění diagnostiky revmatoidní artritidy. Zkušenějšímu revmatologovi mohou protilátky proti citrulinu společně s klinickými příznaky pomoci odhadnout, jakým směrem se choroba bude vyvíjet a podle toho určit adekvátní léčbu.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů