Protilátky proti citrulinu můžeme přesněji označit jako protilátky proti cyklickému citrulinovému peptidu. Značíme je zkratkou anti-CCP. Vyšetřování těchto protilátek má význam u pacientů s revmatoidní artritidou.

 

Informace: Anti-CCP protilátky patří mezi autoprotilátky, tj. jsou to protilátky zaměřené proti tkáním těla. Jejich cílem jsou v tomto případě bílkoviny obsahující aminokyselinu citrulin (citrullin). Citrulin je označován za nestandardní aminokyselinu, která se nachází zejména v kloubních bílkovinách.

 

Využití: Protilátky proti citrulinu obvykle zjišťují revmatologové u pacientů s podezřením na revmatoidní artritidu. Pokud je pozitivní nález revmatoidního faktoru a zároveň protilátek proti citrulinu, je diagnóza revmatoidní artritidy prakticky jistá. Navíc bylo zjištěno, že pozitivní nález protilátek proti citrulinu dost často předchází vzniku klinických příznaků a vyšší hodnota těchto protilátek předpovídá těžší průběh revmatoidní artritidy.

 

Odběr: Vyšetření se provádí ve specializované biochemické laboratoři, k hodnocení přítomnosti a množství protilátek proti citrulinu je nutný vzorek žilní krve.

 

Nevýhody: Asi základní nevýhodou je vyšší cena vyšetření a jeho menší dostupnost. Běžné laboratoře totiž vyšetření neprovádějí.

 

Výhody: Velkou výhodou protilátek proti citrulinu je oproti samotnému odběru revmatoidního faktoru zpřesnění diagnostiky revmatoidní artritidy. Zkušenějšímu revmatologovi mohou protilátky proti citrulinu společně s klinickými příznaky pomoci odhadnout, jakým směrem se choroba bude vyvíjet a podle toho určit adekvátní léčbu.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů