Prostaphlin [Prostaflin] je lék ze skupiny penicilinových antibiotik, jeho účinná látka je sloučenina oxacilin. Na rozdíl od většiny penicilinů je Prostaphlin účinný proti stafylokokům.

 

Princip: Oxacilin pomáhá zablokovat tvorbu buněčné stěny bakterií. Vzhledem k faktu, že bakterie ji nutně potřebují k životu, to způsobí jejich smrt.

 

Využití: Využít můžeme Prostaphlin všude tam, kde byla zjištěna infekce stafylokoky. Jsou to různé kožní infekce (např. rozsáhlejší furunkly a karbunkly), infekční endokarditida, záněty páteře, záněty kostí (osteomyelitidy), stafylokokové otravy krve a další. V případě, že předpokládáme infekci více bakteriálními druhy, nasazujeme Prostaphlin v kombinaci s dalšími antibiotiky, abychom zajistili lepší pokrytí.

 

Podávání: Prostaphlin se podává pouze v injekční formě, možností je aplikace nitrosvalová nebo nitrožilní, v takovém případě ideálně v podobě infuze. Dávkování a doba užívání záleží na ošetřujícím lékaři.

 

Nevýhody: Antibiotika jsou léky, které mají celou řadu vedlejších účinků, kterým jsem věnoval speciální text. Poměrně závažnou komplikací je vznik stafylokokových kmenů, které jsou vůči klasickým protistafylokokovým antibiotikům rezistentní (např. MRSA – Meticilin Rezistentní Stafylokokus Aureus, ORSA – Oxacilin Rezistentní Stafylokokus Aureus) a vyžadují speciální léčbu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů