Prokinetika jsou skupinou léků s využitím zejména v gastroenterologii, do češtiny by se dal název této lékové skupiny přeložit jako „léky na zlepšení pohyblivosti trávicího traktu“.

 

Princip účinku: Léky různými mechanizmy stimulují činnost svaloviny jícnu, žaludku a střev a tím urychlují činnost trávicího traktu. Obvykle působí i na centrální nervový systém a tlumí pocity nevolnosti.

 

Využití: Léky lze použít v injekční formě, nebo ve formě čípků při nevolnosti a zvracení, jinak je lze užívat jako tablety v situacích, kdy chceme urychlit pohyblivost trávicí trubice. Mohou se podávat při pálení žáhy ke snížení návratu žaludeční kyseliny, u zhoršené vyprazdňovací schopnosti žaludku, u dráždivého tračníku spojeného se zácpami a plynatostí.

 

Účinné látky: Existuje více účinných látek, které se poněkud liší přesným mechanizmem působení, za ty nejdůležitější lze považovat:

 

Nevýhody: Léky by se neměly podávat u krvácení do trávicího traktu. Někdy mohou vyvolávat průjmy, sucho v ústech a různé další trávicí obtíže. Určitým vlivem na centrální nervový systém mohou některé zhoršovat pozornost a způsobovat pohybové obtíže podobné Parkinsonově chorobě, to si již však přečtěte u jednotlivých léků.


Zdroje
http://www.jnmjournal.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů