Premenstruační syndrom (PMS) je stav velmi častý a nejde v podstatě o chorobu jako takovou. Je důsledkem hormonálních změn v těle ženy, ke kterým dochází během menstruačního cyklu a je nepříjemný pro ženu i její blízké okolí.
Příčiny: Příčinou jsou hormonální změny během menstruačního cyklu, které se cyklicky opakují. Příznaky vznikají obvykle několik dnů (až týdne) před menstruací. Některé ženy premenstruačním syndromem vůbec netrpí, u některých jsou projevy mírné a u některých až nesnesitelné. Důvodem může být určitá individuální odolnost, která je geneticky podmíněná. Zhoršení příznaků se může objevit v důsledku stresu, požití alkoholu, nadměrného množství kávy a dalších nápojů obsahujících kofein.
Projevy: Příznaky jsou u každé ženy jiné a zahrnují nepříjemné psychické i fyzické stavy. Ženy bývají nervózní, emočně labilní (tedy více než obvykle), podrážděné, mají tendenci reagovat agresivně nebo pláčem. Často si stěžují na únavu, nevýkonnost, objevují se u nich bolesti hlavy charakteru migrén, stav je doprovázen ztrátou chuti na sex. Z více tělesných příznaků se může objevit nadměrné pocení, bušení srdce, průjmy, zácpa, plynatost, bolesti břicha a mnohé další.
Diagnostika: Diagnóza je v podstatě jasná u ženy s výše zmíněnými obtížemi, které se pravidelně vracejí v období před začátkem menstruace. Žádné objektivní vyšetření PMS ani nepotvrdí, ani nevyloučí.
Léčba: Základem je odpočinek, tělesné a psychické šetření a alespoň dočasný zákaz alkoholu a nápojů s kofeinem. U velmi těžkých projevů se mohou předepsat některá antidepresiva a léky na zklidnění, poměrně uspokojivý efekt se popisuje i u hormonální antikoncepce, která zpravidelňuje a zklidňuje menstruační cyklus.