Pravafenix je zajímavý kombinovaný preparát, který obsahuje účinnou látku fenofibrát (látka ze skupiny fibrátů) a pravastatin (látka ze skupiny statinů). Pravafenix můžeme zařadit mezi léky na snížení cholesterolu.

 

Princip: V tomto preparátu se kombinuje efekt obou účinných látek. Pravastatin blokuje enzymatickou tvorbu cholesterolu v organizmu. Fenofibrát komplexně působí na metabolizmus tuků a cholesterolu, pomáhá snižovat hladinu tuků v těle a napomáhá zvýšení koncentrace „dobrého“ cholesterolu.

 

Využití: Pravafenix podáváme u vysoké hladiny tuků a cholesterolu, včetně pacientů s ischemickou chorobou srdeční a s ischemickou chorobou dolních končetin.

 

Podávání: Pravafenix se vyrábí v podobě tobolek o síle 40/160 miligramů (40 mg pravastatinu a 160 mg fenofibrátu) a běžná dávka pro dospělého člověka je 1 tobolka denně.

 

Nevýhody: Pravafenix může způsobit trávicí potíže, zvýšení jaterních testů a u malého procenta pacientů může jejich užívání vyvolat bolesti svalů a vzácně i nebezpečnou rabdomyolýzu. Pokud se po nasazení léku objeví bolesti svalů, pak je nutno preparát vysadit a změřit v krvi hladinu enzymu kreatinkinázy (CK), který se uvolňuje při poškození svaloviny. Přípravek by neměly užívat těhotné a kojící ženy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů