Pragiola je lék patřící do skupiny antiepileptik, jeho účinnou látkou je sloučenina pregabalin.

 

Princip: Pregabalin je chemický analog (obdobná látka) kyseliny gama-aminomáselné (GABA). GABA je tzv. neurotransmiter, což je označení pro látku umožňující přenos signálů mezi nervovými buňkami v mozku. Pregabalin posiluje účinek tlumivého neuroransmiteru GABA a naopak tlumí účinky neurotransmiterů, jako je glutamát a noradrenalin.

 

Využití: Pragiola se využívá zejména k léčbě některých forem epilepsie jako prevence opakování epileptických záchvatů, často se podává v kombinaci s jinými antiepileptiky. Kromě toho může být lék využit v léčbě bolesti, obzvláště jde-li o bolest nervového původu (bolest při pásovém oparu, bolesti při výhřezu meziobratlové ploténky, bolesti při diabetické polyneuropatii).

 

Podávání: Dávkování léku se musí vždy řídit doporučením ošetřujícího lékaře, bez jehož vědomí nesmí být lék užíván. Pragiola existuje ve formě tobolek o síle 25-300 miligramů a celková běžná denní dávka u dospělého se pohybuje mezi 150-600 miligramy rozdělené do dvou nebo tří dávek.

 

Nevýhody: Pragiola většinou nemívá závažné nežádoucí účinky. Poměrně často udávají pacienti při užívání preparátu motání hlavy, sucho v ústech, spavost, změny nálad, pokles libida, zhoršení paměti, bolesti hlavy a poruchy zraku (např. dvojité vidění). Při ukončení terapie a vysazení léku byly někdy pozorovány příznaky syndromu vysazení (trávicí obtíže, bolesti hlavy, bušení srdce, pocení, závratě apod.).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů