Plendil ER je preparát z lékové skupiny blokátorů kalciových kanálů, které se řadí mezi antihypertenziva. Účinnou látkou je sloučenina felodipin.

 

Princip: Felodipin má efekt na hladkou svalovinu cév včetně svaloviny srdečních věnčitých tepen. Látka svalovinu uvolní, tím rozšíří průměr cév a sníží jejich odpor proudící krvi.

 

Využití: Plendil ERje účinný lék na vysoký tlak, velmi dobře se kombinuje s léky ze skupiny ACE-Inhibitorů a některými diuretiky. Kromě toho působením na svalovinu věnčitých tepen zlepšuje prokrvení srdce a tím může pomoci pacientům s ischemickou chorobou srdeční včetně anginy pectoris.

 

Dávkování: Záleží na doporučení předpisujícího lékaře, většinou podáváme dávku léku 5 až 10 miligramů  denně. Dávka nad 10 miligramů za den by se neměla překračovat.

 

Nevýhody: Plendil ER může vyvolat bolesti hlavy a otoky dolních končetin, které jsou asi nejtypičtějším nežádoucím účinkem blokátorů kalciových kanálů. Při předávkování lékem nebo v kombinaci s jinými léky na tlak může dojít k příliš velkému snížení krevního tlaku s možným kolapsem.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů