Persen je volně prodejný doplněk stravy, který patří mezi rostlinná léčiva (fytofarmaka). Preparát obsahuje jako účinné složky extrakt z kozlíku lékařského, extrakt z meduňky a výtažek z máty peprné.

 

Princip: Kombinace extraktů ze zmíněných bylin má uklidňující efekt, působí lehce tlumivě, proti stresu a může zlepšit usínání a kvalitu spánku.

 

Využití: Persen se využívá při nadměrném stresu, podrážděnosti, pocitech úzkosti, při neklidu a při poruchách spánku. Preparát by neměl být podáván těhotným a kojícím ženám, ani dětem. Oproti většině klasických léků na spaní na předpis není Persen návykový.

 

Podávání: Persen se vyrábí v podobě obalených tablet a běžná dávka pro dospělého člověka jsou 1-2 tablety 2-3krát denně. Pokud je preparát užíván při poruchách spánku, pak se užívají 2 tablety na noc. Existuje i silnější forma Persen Forte v podobě tvrdých tobolek. Užívá se 1 tobolka 2-3krát denně, nebo 1 tobolka před spaním.

 

Nevýhody: Persen nemá prakticky žádné vedlejší účinky, i když po jeho požití nelze vyloučit trávicí obtíže nebo alergickou reakci. Tyto rizika však platí pro všechny léky a doplňky stravy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů