Perlinganit patří do skupiny léčiv známé jako nitráty, které využíváme zejména u pacientů s nemocemi srdce. Účinnou látkou preparátu je sloučenina glycerol trinitrát.

 

Princip: Glycerol trinitrát uvolňuje v organizmu oxid dusnatý a ten relaxuje hladké svalstvo cév, čímž způsobí rozšiřování tepen. Pro nás je nejdůležitější efekt léku na rozšíření věnčitých tepen zásobujících srdeční sval.

 

Využití: Perlinganit využíváme u pacientů u akutní bolesti na hrudi při nestabilní angině pectoris a při akutním infarktu myokardu. Přípravek zlepší prokrvení srdečního svalu a pomáhá snížit intenzitu bolesti. Perlinganit způsobuje i pokles krevního tlaku a proto může být podán pacientům s velmi vysokým tlakem k jeho snížení.

 

Podávání: Perlinganit se vyrábí v podobě vodného roztoku, který se podává nitrožilně v podobě pomalé infuze s nastavitelným automatickým infuzním zařízením, nebo ještě lépe pomocí dávkovače. Běžná dávka pro dospělého člověka je přibližně 0,5-8 miligramů glycerol trinitrátu za hodinu, ale konkrétní dávka je vždy přísně individuální. Při podávání je nutné pravidelně monitorovat krevní tlak (důvod viz níže) pacienta.

 

Nežádoucí účinky: Perlinganit může výrazně snížit krevní tlak, proto by neměl být podán člověku, který již nízký tlak má. Během podávání léku se může objevit zčervenání obličeje, slabost, bušení srdce, závratě a bolesti hlavy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů