Perfalgan patří do skupiny běžně užívaných léků, jejichž účinnou složkou je známá sloučenina paracetamol.

 

Princip: Paracetamol je zajímavá látka, která blokuje v organizmu tvorbu prostaglandinů, které se v rámci zánětlivých procesů podílí na vzniku bolesti a zvýšené teploty. Paracetamol má podobný účinek jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSPZL), ale vzhledem k jeho mizivému protizánětlivému účinku ho k NSPZL neřadíme. Zmíněný účinek na bolest a vysokou teplotu je však u paracetamolu velmi dobrý.

 

Využití: Perfalgan se podává k léčbě bolesti a je účinný i při tlumení vysokých teplot. Užíváme ho u infekčních onemocnění a při pooperačních bolestech. Nitrožilně podávaná forma zaručuje rychlý a silný účinek.

 

Podávání: Perfalgan se  vyrábí v podobě vodného roztoku v lahvičce, který je určen k nitrožilnímu infuznímu podání. Existují dvě lahvičky obsahující 50 mililitrů (500 mg paracetamolu) a 100 mililitrů (1000 mg paracetamolu) roztoku. U dospělého člověka se obvykle podává 1 lahvička o objemu 100 mililitrů při obtížích s maximální dávkou 3-4 lahviček denně. Celková denní dávka 4000 mg by neměla být překročena.

 

Nevýhody: Hlavní nevýhodou paracetamolu je jeho škodlivost jaterní tkáni (odborně hepatotoxicita). V běžných doporučených dávkách se nic neděje, ovšem větší dávka může způsobit závažné poškození jaterní tkáně a akutní selhání jater. Tento neblahý efekt paracetamolu se výrazně zvyšuje při požití alkoholu, proto by nemocní neměli paracetamol s alkoholem kombinovat. Kromě toho by neměly být léky s paracetamolem nadužívány lidmi s již nemocnými játry (např. s cirhózou). Na druhou stranu je nutno uznat, že léky obsahující paracetamol nemají nežádoucí účinky typické pro léky NSPZL, zejména zvýšení rizika žaludečního zánětu a žaludečního vředu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů