Pentomer Retard je lék, který lékaři používají u onemocnění krevních cév. Jeho účinná látka je sloučenina pentoxifylin.

 

Princip: Pentoxifylin má účinek na krev, snižuje její hustotu a vazkost (viskozitu). To vede ke zlepšení průtoku krve menšími cévami a zlepšuje prokrvení tkání. Kromě toho se předpokládá protizánětlivý efekt pentoxifylinu.

 

Využití: Pentomer Retard se využívá u onemocnění cév, které mohou být zúženy vlivem aterosklerózy, cukrovky, nebo chronických zánětů. Typickou indikací jsou případy ischemické choroby dolních končetin. Lék může být podávaný i u Bürgerovy choroby, u některých forem Raynaudovy nemoci a u žilních onemocnění (např. bércové vředy).

 

Podávání: Pentomer Retard by měl být užíván pouze dle doporučení lékaře. Přípravek se vyrábí v podobě tablet o síle 400 a 600 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka jsou tři tablety denně.

 

Nevýhody: Lék může způsobovat různé trávicí obtíže, jako jsou nevolnost a zvracení a zvýšení jaterních testů. Kromě toho si uživatelé někdy stěžují na motání hlavy a lehké alergické reakce (svědění kůže, kopřivka). Těžší alergické reakce (anafylaktický šok) byly pozorovány také, ale velice výjimečně.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů