Pentalong patří do skupiny léčiv známé jako nitráty, které se předepisují řadě pacientů s nemocemi srdce. Účinnou látkou preparátu je sloučenina pentaerythritol tetranitrát.

 

Princip: Účinná sloučenina léku uvolňuje v organizmu oxid dusnatý a ten relaxuje hladké svalstvo cév, čímž způsobí rozšiřování tepen. Pro nás je nejdůležitější efekt léku na rozšíření věnčitých tepen zásobujících srdeční sval.

 

Využití: Pentalong předepisujeme pacientům s bolestmi na hrudi, které mají srdeční příčinu, tj. při angině pectoris. Lék nemá vliv na prognózu, ale měl by tlumit příznaky nemoci, působit úlevu a zvyšovat kvalitu života. Pentalong chápeme spíše jako preventivní preparát, který má při pravidelném užívání zabránit vzniku záchvatu. Pokud již záchvat vznikl, pak dáváme přednost jiným a rychleji působícím preparátům.

 

Podávání: Pentalong se vyrábí v podobě tablet o síle 50 miligramů a běžnou dávkou pro dospělého člověka jsou 2-3 tablety denně. Lék nemá být užíván bez doporučení lékaře.

 

Nežádoucí účinky: Pentalong může snížit krevní tlak, zejména užívá-li pacient pravidelně jiná antihypertenziva. Po užití se může objevit zčervenání obličeje a bolesti hlavy. Tyto potíže jsou typické při začátku užívání a postupně většinou vymizí.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů