Pendepon je lék, který patří do skupiny antibiotik, jde v podstatě o penicilin s opožděným vstřebáváním. Účinnou složkou jsou soli benzylpenicilinu.

 

Princip: Soli benzylpenicilinu se po aplikaci do svalu velmi pomalu vstřebávají a to zajišťuje dlouhodobý protibakteriální účinek léku.

 

Využití: Pendepon se podává lidem, kteří trpí opakovanými infekcemi způsobenými bakteriemi ze skupiny streptokoků (např. angíny) a funguje díky tomu jako prevence vzniku revmatické horečky.

 

Podávání: Pendepon se vyrábí v podobě prášku, který se rozpustí ve vodě a výsledná suspenze se vpíchne hluboko do svalu (obvykle do hýždí). Přesná dávka a frekvence podávání závidí na rozhodnutí lékaře, bez jehož doporučení nesmí být lék aplikován.

 

Nevýhody: Pendepon může způsobit řadu nežádoucích účinků (viz text o nežádoucích účincích antibiotik), přičemž zřejmě nejčastější jsou různě závažné alergické reakce. Při nitrosvalové aplikaci se může objevit bolest a méně často i infekce v místě aplikace (riziko je nižší při dodržení sterility při aplikaci).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů