Parodontózu označujeme také jako parodontitidu a většina lidí ji ne zcela správně překřtila na paradentózu. Parodontóza je zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubu, který pomáhá udržet zub v dásni. Závěsný aparát zubu (tzv. parodont) je poměrně složitý a tvoří ho dáseň, kost, zubní cement a vazivové parodontální vazy. Je to zásluha právě tohoto aparátu, že zuby drží pevně v dásních.

Anatomie zubu


 

Příčiny

Nejčastější příčinou je nedostatečná ústní hygiena a hromadění bakterií a plaku v dutině ústní v blízkosti styku zubů s dásněmi. Dáseň bývá postižena zánětem za vzniku tzv. gingivitidy a proces se může postupně rozšířit až na parodont. Vyšší riziko parodontózy mají kuřáci a lidé s oslabenou imunitou (zejména diabetici).

 

Projevy

Zanícená dáseň v blízkosti zubu je zarudlá, oteklá a bolestivá, někdy může krvácet. Šíření zánětu může způsobit tvorbu hnisu (zápach z úst) a není-li stav řešen, může dojít k nevratnému poškození vazivových a v pozdějších fázích i kostních složek parodontu. To může vést k viklání zubu a někdy dokonce k jeho vypadnutí.

 

Diagnostika

Diagnózu, její tíži a následnou terapii u nemocného s výše zmíněnými obtížemi většinou stanoví zubní lékař na základě vyšetření dutiny ústní pohledem a s pomocí nástrojů.

 

Léčba

Nemoc by měla být léčena co nejdříve, aby se předešlo komplikacím. Základem je dostatečná ústní hygiena a pravidelné čištění zubů včetně mezizubních prostor.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů