Panthenol [pantenol] je velmi oblíbený volně prodejný přípravek, jehož účinnou složkou je sloučenina dexpanthenol.

 

Princip: Dexpanthenol se v organizmu přeměňuje na kyselinu pantotenovou, což je vlastně vitamin B5. Tento vitamin je velice důležitý pro metabolizmus kůže a urychluje regeneraci kožního krytu.

 

Využití: Panthenol se nejčastěji využívá v podobě spreje k potírání ložisek poškozené kůže. Zřejmě nejčastější indikací jsou lehké popáleniny od sluníčka, při kterých kůže zarudne a je bolestivá. Preparát dokáže kůži zklidnit, tlumí horkost a bolest a urychluje regeneraci.

 

Podávání: Jak již bylo řečeno výše, nejčastěji užívanou formou přípravku je bělavá suspenze, která ze spreje vychází v podobě bílé pěny. Tato pěna se nanáší na postižená místa kůže několikrát denně.

Pozn.: Panthenol se vyrábí i v podobě tablet a v této lékové formě jej lze podávat při nedostatku vitaminu B5. Oproti Panthenolu ve spreji jde však o výrazně méně důležitý a méně známý přípravek, proto jej zmiňuji pouze okrajově.

 

Nevýhody: Panthenol nemívá prakticky žádné nežádoucí účinky, i když po jeho nanesení na pokožku nelze vyloučit podráždění kůže nebo alergickou reakci (pálení, svědění, zarudnutí, vyrážka).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů