Palladone SR je lék s úspěchem využívaný u silných bolestí, jeho účinnou složkou je polosyntetický derivát morfinu, který označujeme jako hydromorfon.

 

Princip: Hydromorfon je silný opiát, který účinkuje na opiátové receptory v mozku a míše. Účinně zvyšuje práh vnímání bolesti a činí vnímanou bolest více snesitelnou.

 

Využití: Palladone SR využijeme v léčbě středně silné a velmi silné bolesti. Příkladem jsou některá pokročilá nádorová onemocnění nebo těžké a jinak neřešitelné bolesti zad. Výhodou je tabletová forma, která umožňuje užívat lék i v domácím prostředí. Preparát Palladone SR může být užíván samostatně nebo kombinován s jinými léky, velmi účinná je např. kombinace s některými nesteroidními protizánětlivými léky.

 

Podávání: Palladone SR se vyrábí ve formě tablet o síle 2-24 miligramů. Je k dispozici pouze na tzv. opiátový recept (kvůli návykovosti a riziku výroby drog) a nesmí být v žádném případě užíván jinak, než jak stanoví předepisující lékař. Obvyklá zahajovací dávka u dospělého člověka je 1 tableta o síle 4 miligramů užívaná dvakrát denně. Tato dávka se může dále navyšovat dle aktuálního efektu.

 

Nevýhody: Palladone SR může zpomalovat pohyby střev a tím způsobit zácpu a nevolnost se zvracením, dále může dojít ke zhoršené pohyblivosti svaloviny močových cest s rozvojem poruchy odtoku moči. Zorničky pravidelných uživatelů léku bývají zúžené a objevuje se u nich sucho v ústech. Dále bývá přítomna ospalost a celkový útlum, při předávkování hrozí ztráta vědomí s těžkým útlumem dechového centra, který může člověka usmrtit. Jakožto opiát je lék při dlouhodobějším užívání návykový. Kombinace s alkoholem se v žádném případě nedoporučuje!

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů