Ovestin je lék využívaný především v gynekologii. Jeho účinnou složkou je sloučenina estriol.
 
Princip: Estriol je ženský pohlavní hormon, který působí proti obtížím spojeným s přechodem a proti atrofickým změnám postihujícím sliznice gynekologického traktu a kůži v oblasti zevních rodidel.
 
 
Využití: Ovestin se vyrábí v podobě tablet a lokálních přípravků (vaginální krém a vaginální kuličky). Tabletová forma se užívá k léčbě příznaků spojených s úbytkem pohlavních hormonů v přechodu (návaly horka, emoční labilita, deprese, apod.). Lokální formy se podávají ženám s atrofií dolní části gynekologického traktu (suchost pochvy, potíže při močení, apod.).
 
 
Podávání: Ovestin v tabletové formě se vyrábí o síle1-2 miligramy a běžná dávka pro dospělou ženu se pohybuje dle přesné indikace mezi 2-8 miligramy denně. Ovestin v podobě krému a vaginálních kuliček (globulí) se aplikuje přímo do pochvy 1x denně. Lék nesmí být užíván bez doporučení lékaře.
 
 
Nevýhody: Ovestin může nežádoucí účinky včetně trávicích obtíží, otoků, gynekologického špinění a nepříjemných pocitů charakteru napětí a bolesti prsou.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů