Zinek je prvek, který se v našem těle nachází v malém množství, ale přesto je důležitý. Nedostatek zinku způsobuje různé obtíže, ovšem škodlivý může být i jeho nadbytek, o čemž si povíme v tomto krátkém textu.

 

Příčiny

Příčinou je obvykle nadměrný přísun zinku v doplňcích stravy, které tento prvek obsahují. Kromě toho by mohlo dojít k otravě při požití nejrůznějších látek, které zinek obsahují (např. některé průmyslové barvy, kožní masti) Nadměrný až toxický přísun zinku v potravě je spíše nepravděpodobný.

 

 

Projevy

Otrava zinkem se projevuje celkovou nevůlí, zvýšenou teplotou, nevolností, nechutenstvím, kovovou chutí v ústech a zvracením. Kromě toho obvykle otrávení lidé trpí úpornými průjmy a mohou se tak snadno dehydratovat. Při nadměrném příjmu zinku dochází k poruše vstřebávání mědi v trávícím traktu a to může vyvolat projevy jejího nedostatku.

 

 

Diagnostika

Na akutní formu otravy je snadné přijít, jestliže víme, že dotyčný člověk nárazově požil sloučeninu obsahující velké množství zinku, diagnostika chronické otravy je mnohem obtížnější. Hladina zinku se dá vyšetřit z krevního náběru. Při otravě zinkem se doporučuje zjistit i hladinu krevního hořčíku, která může být zinkem výrazně vychýlena také.

 

 

Léčba

Základem léčby je dostatečná hydratace (např. infúzemi) a stabilizace dotyčného. U chronické otravy je nutné zjistit zdroj požívaného zinku a zabránit jeho dalšímu příjmu. Doporučuje se i podávání malých dávek mědi, která urychluje vylučování zinku z těla


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů