Aflatoxin je nebezpečná sloučenina ze skupiny mykotoxinů, což jsou jedovaté látky produkované některými houbami a plísněmi. Ve skutečnosti je aflatoxinů celá skupina, označují se velkými písmeny (např. aflatoxin B, aflatoxin M, apod.).

 

Příčiny

Aflatoxin je produkován plísní ze skupiny aspergillů. Plíseň často napadá špatně uskladněné potraviny, které jsou ve vlhku a v teple. Napadeny mohou být obilniny, oříšky, arašídy, pistácie, seno, olivy, apod. Konzumace těchto polotovarů a potravin z nich vyrobených může vyústit v otravu, stejně tak může dojít k otravě aflatoxinem při požití mléka zvířat, která snědla rostliny napadené plísní.

 

 

Projevy

Aflatoxin je silně toxický vůči játrům, způsobuje odumírání jaterních buněk a kromě toho také oslabuje imunitu organizmu. Akutní otrava velkou dávkou aflatoxinu vede k dramaticky vypadajícímu akutnímu selhání jater s bolestmi břicha, zvracením, s náhlým vznikem jaterní encefalopatie a selháváním životně důležitých orgánů (selhání srdce, plicní edém). V nejtěžších případech se stav zhorší do bezvědomí a člověk umírá.

 

Chronická otrava menšími dávkami je častější, játra jsou opakovaně poškozována, ale nedochází k jejich selhání. Dlouhodobé odumírání jaterních buněk a jejich nahrazování buňkami novými nicméně výrazně zvyšuje riziko rozvoje jaterní cirhózy a všech jejích komplikací (viz. příslušný text), z nichž velmi závažný je vznik rakoviny jater.

 

 

Prevence

Prevence je zcela zásadní. Během pěstování, zpracovávání a uchovávání potravin je nezbytně nutné zajistit takové podmínky, které snižují kontaminaci aspergilovou plísní a jsou užívány určité chemické procesy k odstranění již přítomného alfatoxinu z potravin. Lidé by rozhodně neměli jíst potraviny viditelně napadené plísní a to ani po tepelné úpravě. Vysoká teplota totiž toxin nezneškodní.

 

 

Léčba

Léčba se soustřeďuje na zabránění dalšího přísunu aflatoxinu do organizmu a na terapii poškození jater (terapie akutního jaterního selhání, či terapie jaterní cirhózy a jejích komplikací). V některých případech může být situace řešitelná pouze transplantací jater.


Zdroje
https://www.sciencedirect.com
https://www.msdvetmanual.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů