Osteogenon je méně často předepisovaný lék, který se užívá u onemocnění kostí. Účinnými složkami preparátu jsou složky organické kostní hmoty (osein) a kostní minerál (hydroxyapatit) obsahující vápník a fosfáty.

 

Princip: Složky přípravku jsou po spolknutí vstřebán v trávicím traktu a dodávají tělu stavební materiál ke stavbě kostní hmoty.

 

Využití: Osteogenon podáváme zejména pacientům s řídnutím kostíosteoporózou. Kromě toho může být preparát užíván i u zlomenin k urychlení jejich hojení. Lék může být podáván samostatně nebo v kombinaci s jinými léky (např. léky obsahujícími vitamin D).

 

Podávání: Osteogenon se vyrábí v podobě tablet o síle 800 miligramů a měl by být užíván dle doporučení lékaře. Běžná denní dávka se u dospělého člověka je 2-6 tablet denně dle konkrétní indikace.

 

Nevýhody: Při užívání nižších dávek nebývají přítomny zásadní vedlejší účinky, i když řada lidí si stěžuje na trávicí obtíže (nechutenství, nevolnost, zácpa). Vysoké dávky Osteogenonu mohou způsobit minerálový rozvrat a přílišné zvýšení hladiny vápníku v krvi (hyperkalcémie). Vyšší riziko minerálového rozvratu je u nemocných s chronickým selháváním ledvin.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů