Onglyza patří mezi preparáty užívané k léčbě cukrovky, které se odborně označují jako perorální antidiabetika (PAD). Účinnou látkou preparátu je sloučenina saxagliptin.

Princip: Saxagliptin patří mezi tzv. DPP inhibitory. Zjednodušeně řečeno působí poměrně komplexně na metabolizmus inzulinu a krevních cukrů a tím způsobí snížení krevního cukru nalačno i po jídle. Účinky obou látek se vzájemně doplňují.


Využití: Onglyza se předepisuje v léčbě cukrovky 2. typu, velmi dobře účinkuje u obézních nemocných. Preparát se často podává samotný, ale může být kombinován s jinými PADy nebo s inzulinem.


Podávání: Záleží striktně na doporučení předepisujícího lékaře, obvykle se jedná o diabetologa. Preparát Onglyza se vyrábí v podobě tablet o síle 2,5-5 miligramů. Běžná dávka pro dospělého člověka je 1 tableta o síle 5 miligramů denně.


Nevýhody: Podobně jako ostatní PADy může i Onglyza způsobit hypoglykémii, nicméně riziko je u tohoto preparátu nižší. Řada pacientů popisuje na začátku užívání léku různé trávící obtíže, nechutenství a průjmy, většinou však rychle odezní.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů