Odstáté uši nebo přesněji řečeno odstávající ušní boltce jsou poměrně častým problémem, má je několik procent populace. Z hlediska fyzického zdraví v podstatě nejde o nemoc. Spíše se jedná o jistou odchylku od normy, která nicméně může způsobit řadu obtíží psychického rázu.
 
Příčiny
Příčinou je vrozená porucha chrupavky boltců, která je nedostatečně zahnutá a kvůli tomu boltce odstávají. Výskyt odstávajících uší může mít rodinný výskyt.
 
 
Projevy
Odstávající uši jsou viditelné na první pohled. Nejde o závažný stav, ale těžší formy mohou být kosmeticky nepříjemné a v řadě případů vedou k posměchu v dětském kolektivu. Důsledkem jsou poruchy socializace, nadměrná úzkost a nízké sebevědomí.
 
 
Diagnostika
Pacienta s odstávajícíma ušima může vyšetřit plastický chirurg, který určí závažnost stavu a případně zajistí vhodnou formu terapie.
 
 
Léčba
Odstávající uši se řeší zákroky plastické chirurgie. Zákrok je možné provést u dětí i dospělých  a to v místním znecitlivění nebo v celkové anestézii (uspání). Operačních řešení je více, odborně je označujeme jako otoplastiky.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů