Hned v úvodu zdůrazňuji, že tento text je věnován pouze mužské obřízce. Obřízka penisu (odborně cirkumcize) je drobný chirurgický zákrok, který obvykle provádí urologové. V našem státě se obřízka provádí spíše z důvodů zdravotních, celosvětově je však častou indikací i náboženské hledisko (Izrael) či rozšířený zvyk (USA).

 

Princip: Operace se provádí v lokální anestézii (člověk je při vědomí, do penisu se injekčně aplikuje umrtvující roztok) nebo v celkové anestezii (uspání). Princip vlastní operace je v podstatě jednoduchý a trvá méně než půl hodiny.

 

Příprava: Záleží na způsobu operace. Při zákroku v místním umrtvení není zásadní příprava nutná kromě vyholení intimních partií před zákrokem. Zákrok v celkové anestezii (uspání) je možný také (i když méně častý), v tom případě je nutné provést základní předoperační vyšetření.

 

Pooperační péče: Rána se zahojí do několika týdnů, stehy obvykle samy vypadají. Většinou se nedoporučuje cca 1 měsíc po zákroku masturbace či pohlavní styk. Hojící se ránu je možné namáčet do roztoku heřmánku, což zrychluje hojení. U obřezaných mužů je nově obnažený žalud velmi citlivý a každý dotyk může být bolestivý. Žalud však velmi rychle znecitliví (dny až týdny) a veškeré nepříjemné pocity vymizí.

 

Indikace: Z lékařského hlediska je hlavním důvodem zúžená předkožka a obřízka se často provádí i u zkrácené uzdičky, která je ostatně se zúženou předkožkou často spojená. Vzhledem k jednoduchosti zákroku o něj lze požádat i z jiných důvodů, například z náboženských. či hygienických. Akutně se zákrok někdy provádí u parafimózy. To je stav, kdy je předkožka zúžená tak, že sice umožní přetažení předkožky přes žalud, ale nikoliv zpátky. Žalud se tím zaškrtí a hrozí jeho odumření.

 

Výhody: Při obřízce ze zdravotních důvodů jsou výhody jasné – odstranění problému vede ke zlepšení kvality sexuálního života, u parafimózy zabrání poškození konce zaškrceného penisu. Kromě toho je u obřezaných mužů výrazně lepší hygiena (pod předkožkou u neobřezaných mužů se za normálních okolností hromadí nečistoty, tzv. smegma) a udává se nižší výskyt zánětů žaludu a rakoviny penisu. Uvádí se i zvýšená výdrž při pohlavním styku u obřezaných mužů, to je však spíše individuální.

Celkově lze prohlásit, že obřízka je nutná při výše zmíněných zdravotních obtížích. Otázka obřízky bez zdravotních důvodů je kontroverzní. Jistě je výhodná lepší hygiena u obřezaných, na druhou stranu každý chirurgický zákrok má své komplikace (které jsou ovšem u obřízky minimální). Osobně bych viděl obřízku bez zdravotních indikací jako spíše zbytečný zákrok, jeho provedení však dotyčného většinou nijak zásadně negativně neovlivní.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů