Nulsora se řadí do rodiny tzv. potratových pilulek. Jedná se o lék užívaný po nechráněném pohlavním styku, při kterém mohlo dojít k nechtěnému otěhotnění. Účinnou složkou přípravku je sloučenina levonorgestrel.

 

Princip: Levonorgestrel je synteticky vyrobený derivátu ženského pohlavního hormonu progesteronu. Svým účinkem ovlivní ženskou pohlavní soustavu, brání oplození vajíčka a oplozenému vajíčku zabrání uhnízdit se v děloze.

 

Využití: Nulsora se používá po nechráněném pohlavním styku jako nouzové řešení k zabránění otěhotnění. Ačkoliv se o preparátech tohoto typu mluví jako o "potratových pilulkách", jde přeci jen o odlišnou situaci než u běžně prováděných potratů.

 

Podávání: Nulsora má v 1 balení jedinou tabletku, která by se měla užít do 72 hodin od nechráněného pohlavním styku. Čím dříve po styku je spolknuta, tím větší účinnost má.

 

Nevýhody: Nulsora svým silným hormonálním působením vyvolá v těle ženy dočasnou hormonální nerovnováhu a tím vyvolává celou spoustu nepříjemných nežádoucích účinků. Patří mezi ně bolesti hlavy, nevolnost a zvracení, bolesti v podbřišku, pocit napětí a bolesti prsů, rozhození menstruačního cyklu (předčasná a opožděná krvácení) apod. Efektivita přípravku není stoprocentní a i přes jeho užití může dojít k otěhotnění. Doba uběhlá mezi souloží a užitím tabletky snižuje šanci na žádoucí účinek.

Vzhledem k nežádoucím účinkům je však lepší nutnosti jeho užití zabránit užíváním hormonální antikoncepce a větší zodpovědností v sexuálním životě. Nutné je mít na vědomí, že přípravky tohoto typu podobně jako klasická hormonální antikoncepce nechrání ženu před pohlavními chorobami.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů