Nootropil je preparát, který se řadí mezi nootropika, tj. léky podporující mozkové funkce. Jeho účinná sloučenina se jmenuje piracetam.

 

Princip: Piracetam zlepšuje průtok krve mozkem, mění mozkový metabolizmus a ovlivňuje systém neuromediátorů (sloučeniny přenášející nervové impulzy mezi nervovými buňkami) Díky tomu může lék zlepšit funkci mozku v oblasti bdělosti, učení se nových informací a paměti.

 

Využití: Nootropil má poměrně široké využití, užívá se v případech, kdy chceme zlepšit mozkové funkce, zejména paměť. Z chorobných stavů jej lze užít například u poruch paměti a u demence (např. Alzheimerova nemoc, alkoholová demence apod.), jako doplňkový lék u organického psychosyndromu a v rámci celkové rehabilitace po mozkových příhodách.

 

Podávání: Nootropil se vyrábí ve formě 1200 miligramových tablet. Dávkování je různé, ale většinou se pohybuje okolo 2400-4800 miligramů přípravku denně.

 

Nevýhody: Nootropil nemívá vážnější vedlejší účinky, i když po jeho požití nelze vyloučit trávicí obtíže, nebo alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů