Nitroglycerin patří do skupiny léčiv známé jako nitráty, které předepisujeme řade pacientů s nemocemi srdce. Účinnou látkou preparátu je sloučenina glycerol trinitrát.

 

Princip: Glycerol trinitrát uvolňuje v organizmu oxid dusnatý a ten relaxuje hladké svalstvo cév, čímž způsobí rozšiřování tepen. Pro nás je nejdůležitější efekt léku na rozšíření věnčitých tepen zásobujících srdeční sval.

 

Využití: Nitroglycerin předepisujeme pacientům s bolestmi na hrudi, které mají srdeční příčinu, tj. při angině pectoris. Lék nemá vliv na prognózu, ale měl by tlumit příznaky nemoci, působit úlevu a zvyšovat kvalitu života. Nitroglycerin účinkuje velmi rychle a krátce, proto se hodí zejména při akutním anginózním záchvatu.

 

Podávání: Dávkování záleží na doporučení lékaře, bez jehož vědomí by neměl být Nitroglycerin užíván. Lék je vyráběn ve formě tablet, které se při záchvatu vsunou pod jazyk a nechají se rozpustit.

 

Nežádoucí účinky: Nitroglycerin může snížit krevní tlak, zejména užívá-li pacient pravidelně jiná antihypertenzivy, výjimečně může dojít i ke kolapsu. Po užití se může objevit zčervenání obličeje a bolesti hlavy.

 

Zdroje
http://www.sukl.cz
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů