Neurontin je lék patřící do skupiny antiepileptik, jeho účinnou látkou je sloučenina gabapentin.

 

Princip: Gabapentin je látka rozpustná v tucích, je chemicky podobná kyselině gama-aminomáselné (GABA). Kyselina gama-aminomáselná je významným neurotransmiterem, což je označení pro sloučeniny přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami. Přesný mechanizmus efektu gabapentinu není jasný, ale svým vlivem na centrální nervový systém působí protikřečově a analgeticky (proti bolesti).

 

Využití: Neurontin se využívá zejména k léčbě epilepsie jako prevence opakování epileptických záchvatů. Kromě toho má využití v terapii chronické bolesti vyvolané postižením nervů (neuropatická bolest), například při léčbě bolestí při- a po výsevu pásového oparu, u bolestivých polyneuropatií a v rámci léčby bolestí trojklanného nervu.

 

Podávání: Lék musí být vždy užíván dle doporučení ošetřujícího lékaře. Je vyráběn ve formě tobolek o síle 100-800 miligramů a běžná denní dávka dospělého člověka se většinou pohybuje mezi 900-3600 miligramy. Při podávání se obvykle zahajuje menší dávkou (např. 100 mg 3x denně), která se postupně navyšuje.

 

Nevýhody: Neurontin může ovlivňovat pozornost a působit tlumivě. Někteří uživatelé si stěžují na motání hlavy, změnu chuti k jídlu a různé nespecifické trávicí obtíže, poruchy citlivosti, otoky, sucho v ústech, bolesti hlavy, nervozitu, úzkost a častější infekce dýchacích cest včetně zánětů středního ucha.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů