Neupro je lék předepisovaný na obtíže typické pro syndrom neklidných nohou. Jeho účinná látka je sloučenina rotigotin.

 

Princip: Rotigotin působí na centrální nervový systém a pomocí ovlivnění různých receptorů má vliv na rovnováhu neurotransmiterů v mozku. Tyto neurotransmitery jsou různé chemické sloučeniny, které zprostředkovávají přenosy vzruchů mezi neurony. Rotigotin působí zejména na receptory pro dopamin, serotonin a adrenalin.

 

Využití: Neupro je předepisován na těžší formy syndromu neklidných nohou, který se projevuje nepříjemným pocitem těžkých nohou, neklidem a nutkáním s nimi pohybovat.

 

Podávání: Neupro se vyrábí v podobě kožních náplastí, z nichž se po nalepení uvolňuje účinná látka. Náplasti mají různou sílu podle uvolněné dávky (1-8 miligramů za 24 hodin) a běžná dávka pro dospělého člověka je 1 náplast denně. Užívání přípravku bez doporučení lékaře je zakázáno.

 

Nevýhody: Neupro může kvůli svému působení na centrální nervový systém způsobit řadu nežádoucích účinků včetně trávicích obtíží, slabosti, poruch spánku, motání hlavy, bolestí hlavy, stavů zmatenosti a vzácně i poruch chování. Po aplikaci na kůži se může objevit její podráždění nebo lokální alergická reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů