Neoseptolete je lék běžně užívaný při zánětlivých onemocněních dutiny ústní, jeho účinnou složkou je sloučenina benzydamin. Existuje i varianta Neoseptolete Duo, která obsahuje dvě účinné sloučeniny – již zmíněný benzydamin a cetylpyridinium-chlorid (cetylpyridin).

 

Princip: Benzydamin má při aplikaci na postiženou sliznici protizánětlivý efekt a kromě toho tlumí pocit bolesti. Cetylpyridinium-chlorid má antiseptické účinky (působí proti infekčním mikroorganizmům).

 

Využití: Neoseptolete může být použito u zánětů dutiny ústní, jako jsou záněty dásní, záněty hltanu, záněty hrtanu, afty, apod. Preparát nejen tlumí zánět, ale působí proti bolesti v krku. Spolu s antibiotiky může být přípravek Neoseptolete použit jako doplňkový lék k terapii bolesti v krku při angíně.

 

Podávání: Neoseptolete se vyrábí v podobě ochucených pastilek, Neoseptolete Duo se vyrábí jako pastilky a ústní sprej. Pastilky se vycucají a sprej se aplikuje do dutiny ústní a do krku. Běžná dávka pro dospělého člověka jsou 3-4 pastilky nebo 1-2 vstřiky spreje 3-5x denně.

 

Nevýhody: Neoseptolete má jen minimum vedlejších účinků, asi nejčastěji je popisován pálivý pocit v ústech po aplikaci, který však rychle vymizí. Aplikace většího množství přípravku a jeho následné spolknutí může vyvolat lehkou nevolnost.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů