Neo-Cephyl je lék, který patří mezi léky proti bolesti (analgetika). Jedná se o kombinovaný preparát, který obsahuje dvě sloučeniny - kyselinu acetylsalicylovou a kofein.

 

Princip: Kyselina acetylsalicylová patří mezi nesteroidní protizánětlivé léky, působí protizánětlivě a tlumí bolest. Kofein zlepšuje její protibolestivý účinek a působí stimulačně.

 

Využití: Neo-Cephyl je podáván a k terapii bolesti, přičemž hlavní indikací jsou bolesti hlavy při migréně, bolesti zubů a bolesti svalů doprovázející horečnatá infekční onemocnění.

 

Podávání: Neo-Cephyl se vyrábí v podobě tablet obsahujících 330 miligramů kyseliny acetylsalicylové a 36 miligramů kofeinu. Běžná dávka pro dospělého člověka jsou 1-2 tablety při obtížích s maximem 10 tablet denně. Rozmezí mezi užitím jednotlivých dávek by mělo být více než čtyři hodiny.

 

Nevýhody: Neo-Cephyl kombinuje nežádoucí účinky svých účinných látek, tj. kyseliny acetylsalicylové a kofeinu. Kyselina acetylsalicylová při krátkodobém užívání nemívá výrazné vedlejší účinky, ale může podráždit trávicí trakt (nevolnost, nechutenství) a zvyšuje riziko vzniku žaludečních vředů. Neo-Cephyl by v žádném případě neměl být podán malým dětem, protože kyselina acetylsalicylová u nich může způsobit smrtící Reyův syndrom. Kvůli přítomnosti kofeinu může Neo-Cephyl vyvolat nespavost, neklid a bušení srdce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů