Nemoc (z) kočičího škrábnutí je studentům medicíny dobře známá i pod anglickým názvem „Cat Scratch Disease“. Jedná se o infekční onemocnění, kterým je možné se nakazit od některých zvířat.

 

Příčiny

Onemocnění je vyvoláno bakterií známou jako Bartonella henselae [bartonela henselé] a k nákaze nejčastěji dochází od kočky domácí. Kromě toho může být tato bakterie přenesena například klíšťaty nebo blechami. Bakterie s oblibou napadá jedince podvyživené a s oslabenou imunitou.

 

Projevy

Bakterie se do organizmu dostane po poškrábání, nebo pokousání zvířetem. U většiny lidí se žádné příznaky nerozvinou, ale někdo má prostě smůlu. V místě vniku bakterie do těla se objeví kožní vyrážka a může dojít k místnímu zvětšení lymfatických uzlin. Jinak se objevují klasické známky infekce, jako je horečka, bolesti hlavy, bolesti svalů, únava a nechutenství. U jinak zdravých jedinců se většinou stav samovolně upraví i bez léčby, některé z příznaků mohou ovšem několik týdnů přetrvávat.

U lidí s vážně oslabenou imunitou se může choroba více šířit a způsobit závažné komplikace jako je zánět mozku nebo tzv. infekční endokarditida (infekce výstelky srdečních dutin).

 

Diagnostika

Není snadné diagnózu stanovit, protože příznaky jsou nepříliš specifické a jak bylo zmíněno výše, nemoc relativně rychle vymizí. Bakterii lze potvrdit z krve sérologicky. Kultivace bakterie v mikrobiologické laboratoři trvá velmi dlouho (několik týdnů), a proto nemá příliš velký význam.

 

Léčba

Terapie většinou není potřeba. U vážněji probíhající infekce a u nemocných s oslabenou imunitou se podávají antibiotika, na které je bakterie citlivá. Antibiotická léčba je většinou velmi úspěšná.


Zdroje
https://www.cdc.gov
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů