Neloren patří mezi antibiotika ze skupiny linkosamidů a účinnou složkou preparátu je sloučenina linkomycin.

 

Princip: Linkomycin dokáže blokovat bakteriální metabolizmus – narušuje tvorbu bakteriálních bílkovin. Podle typu bakterie a dávce antibiotika buď brání bakteriím v rozmnožování nebo je přímo usmrcuje. Linkomycin je poměrně dobře účinný proti streptokokům a stafylokokům.

 

Využití: Neloren se aplikuje u spíše u vážnějších infekcí. Linkosamidy jsou typické dobrým průnikem do pojivových tkání včetně kostí a proto jsou užívány i u zánětů kostní tkáně (tzv. osteomyelitida) a u infekcí měkkých tkání (flegmóna, abscesy). Vzhledem k častějším nežádoucím účinkům se nicméně obvykle nejedná o lék první volby.

 

Podávání: Neloren existuje ve formě injekčního roztoku a aplikuje se podle doporučení ošetřujícího lékaře. Běžná dávka pro dospělého je cca 600 miligramů léku nitrožilně (ideálně v podobě infuze) podávaných 3x denně.

 

Nevýhody: Četná rizika a nežádoucí účinky antibiotik jsem popsal v tomto textu. U linkosamidů byl jako poměrně častá komplikace pozorován vznik pseudomembranózní kolitidy a vyloučit nelze ani rozvoj těžších alergických reakcí. Při rychlém nitrožilním podání existuje riziko vzniku vážných poruch srdečního rytmu.
 

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů