Neloren patří mezi antibiotika ze skupiny linkosamidů a účinnou složkou preparátu je sloučenina linkomycin.
 
Princip: Linkomycin dokáže blokovat bakteriální metabolizmus – narušuje tvorbu bakteriálních bílkovin. Podle typu bakterie a dávce antibiotika buď brání bakteriím v rozmnožování nebo je přímo usmrcuje. Linkomycin je poměrně dobře účinný proti streptokokům a stafylokokům.
 
 
Využití: Neloren se aplikuje u spíše u vážnějších infekcí. Linkosamidy jsou typické dobrým průnikem do pojivových tkání včetně kostí, a proto jsou užívány i u zánětů kostní tkáně (tzv. osteomyelitida) a u infekcí měkkých tkání (flegmóna, abscesy). Vzhledem k častějším nežádoucím účinkům se nicméně obvykle nejedná o lék první volby.
 
 
Podávání: Neloren existuje ve formě injekčního roztoku a aplikuje se podle doporučení ošetřujícího lékaře. Běžná dávka pro dospělého je cca 600 miligramů léku nitrožilně (ideálně v podobě infuze) podávaných 3x denně.
 
 
Nevýhody: Četná rizika a nežádoucí účinky antibiotik jsem popsal v tomto textu. U linkosamidů byl jako poměrně častá komplikace pozorován vznik pseudomembranózní kolitidy a vyloučit nelze ani rozvoj těžších alergických reakcí. Při rychlém nitrožilním podání existuje riziko vzniku vážných poruch srdečního rytmu.
 
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů