Nefrostomie znamená vytvoření umělého spojení mezi ledvinou a povrchem kůže. Je důležitým zákrokem při poruše odtoku moči z ledvinné pánvičky jako prevence vzniku hydronefrózy.

 

Indikace: Typickou indikací jsou močové kameny nebo rakovina ledviny (a z okolí prorůstající nádory anatomicky blízkých orgánů, jako je například rakovina vaječníku), kdy se moč hromadí v pánvičce a situaci není možné urologicky rychle vyřešit. Kdyby hromadění moči přetrvávalo, vznikne v oblasti ledviny přetlak a hydronefróza, což může ledvinu ohrozit a trvale narušit její funkci. Kromě zajištění odtoku moči se nově zajištěným vstupem mohou zasouvat různé nástroje, kterým se může problém odtoku moči řešit.

 

Provedení: Lékař provede umrtvení kůže a podkoží trupu v blízkosti ledviny a pod kontrolou některé ze zobrazovacích metod (typicky ultrazvuk) touto cestou provede vpich a zavedení vodiče do ledvinné pánvičky a-nebo kalichu. Přes tento vodič je pak zaveden dutý stent, kterým moč může odtékat do připraveného sáčku. Nefrostomie může být dočasná i trvalá.

Schéma - Princip nefrostomie

 

Nevýhody: Zákrok může být spojen s krvácivými komplikacemi. Není ani divu vzhledem k tomu, jak bohatě prokrvená ledvinná tkáň je.

 

Výhody: Výhodou zákroku je okamžité zajištění odtoku moči, čímž se zabrání poškození ledviny a nově vytvořený přístup do nejhornější části močových cest umožňuje zavádět tudy různé pracovní nástroje a řešit jimi vyvolávající onemocnění.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.insideradiology.com.au

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů