Nefritický syndrom je označení pro příznaky, které doprovázejí některá onemocnění ledvin. Jde o příznaky varovné, protože nerozpoznané postižení ledvin může vést k jejich selhání, ať už akutnímu nebo chronickému. Je důležité neplést si tento pojem s nefrotickým syndromem.

 

Příčiny: Příčinou jsou různá onemocnění ledvinné tkáně, zejména některé glomerulonefritidy (patří mezi ně například akutní poststreptokoková glomerulonefritida, IgA nefropatie nebo Goodpastureův syndrom), tj. autoimunitní záněty základních filtračních jednotek ledvin.

 

 

Projevy: Hlavní projevem poškození glomerulů je krev v moči. Kromě toho se u nefritikého syndromu objevuje v moči i bílkovina, ale to ne v takovém množství jako u nefrotického syndromu. Narušená funkce ledvin se u nefritického syndromu promítne i do zvýšení krevního tlaku (Ledviny jsou totiž orgán, který se zcela nezastupitelně podílí na řízení hodnot krevního tlaku).

 

 

Diagnostika: Důležité je vyšetření pacienta, zjištění vysokého tlaku a vyšetření moči, kde nalezneme krev a bílkovinu. Dále se provádí důkladné vyšetření ledvin. Tkáň ledvin si zobrazíme pomocí ultrazvuku, při podezření na některou z glomerulonefritid může být nezbytná biopsie ledviny se získáním vzorku tkáně k dalšímu vyšetřování.

 

 

Léčba: Léčba syndromu závisí na jeho vyvolávající příčině. Z toho důvodu je nutné se nejprve dopátrat správné diagnózy (Jde o glomerulonefritidu? A pokud ano, tak jakou?) a poté zahájit odpovídající terapii. V případě vážného narušení funkce ledvin je někdy nutné bez ohledu na vyvolávající příčinu zahájit dialýzu.


Zdroje
https://ada.com
https://www.msdmanuals.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů