Obecný text o nedostatku vitaminů můžete nalézt zde. Vitamin E je označení pro celou skupinu sloučenin známou jako tokoferoly a patří mezi vitaminy rozpustné v tucích. Má význam pro správnou funkci nervů a v boji proti oxidačnímu stresu, tj. pomáhá likvidovat volné kyslíkové radikály vznikající v našem organizmu při chemických reakcích. Tím se účastní ochrany organizmu před stárnutím a předpokládá se, že i před vznikem nádorových onemocnění. Relativně uspokojivé množství vitaminu E nacházíme ve zvířecím mase, mléce, másle, rostlinných olejích, arašídech, mandlích a burských oříšcích.

 

Příčiny: Nedostatek vitaminu E je jen málokdy způsoben jeho nedostatečným příjmem v potravě. Většinou se jedná o důsledek poruch vstřebávání živin, zejména dochází-li současně k poruše vstřebávání tuků, v nichž je vitamin rozpustný.

 

Projevy: Příznaky nedostatku vitaminu E jsou spíše nespecifické. Objevit se mohou různé neurologické obtíže jako jsou poruchy citlivosti a hybnosti a narušení vrozených reflexů. U nemocných se projevují poruchy imunity s častějšími infekcemi, vzhledem ke zkrácení života červených krvinek mohou trpět chudokrevností.

 

Léčba: Vitamin E lze podávat v různých doplňcích stravy. K předávkování obvykle nedochází, nicméně vysoké dávky vitaminu E mohou způsobit snížené vstřebávání vitaminu K a tím i jeho nedostatek.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů