Skip to main content
 


Nedostatek vitaminu B6

Obecný text o nedostatku vitaminů můžete nalézt zde.

 

Vitamin B6 je označením pro sloučeninu pyridoxin. Tuto látku si náš organizmus není schopný vytvářet a jsme proto odkázáni na její příjem v potravě. Pyridoxin je součástí řady enzymů důležitých pro správný metabolizmus aminokyselin a bílkovin. Stejně jako ostatní vitaminy skupiny B je i pyridoxin bohatě obsažen v kvasnicích, dále se nachází ve vejcích, bramborách, špenátu, kapustě, banánech, ořeších a obilovinách.

 

Příčiny: Hlavní příčinou může být nedostatečný přísun pyridoxinu v potravě, v našich zeměpisných šířkách to může být případ lidí pokročilého věku, chronických těžce nemocných pacientů a alkoholiků. Jinou možností jsou chronická onemocnění trávicího traktu, která jsou spojená s poruchami vstřebávání živin a poškozením jater, opět velmi typickým pro alkoholiky.

 

 

Projevy: Může se objevit kožní vyrážka, bolavé koutky a poměrně zvláštním příznakem je vyhlazený jazyk, který bolí a nepříjemně pálí, někdy se na jeho povrchu mohou vytvořit vředy. Postižený může být i centrální nervový systém se změnami nálady, únavou a zmateností. Pacient může trpět i polyneuropatií, tj. Poškozením periferních nervů v těle. Mezi klasické příznaky patří nepříjemné brnění končetin, poruchy citlivosti a případně i pohyblivosti.

 

 

Diagnostika: Kombinace obtíží a přítomnost rizikových faktorů nedostatku vitaminu (viz. příčiny) jsou poměrně dostačující, u rizikových pacientů je vhodné preventivní podávání vitaminů i bez jasných projevů jejich nedostatku.

 

 

Léčba: Vitaminy ze skupiny B včetně pyridoxinu lze podávat v tabletové formě. Lze jen upozornit, že velmi vysokými dávkami vitaminu B6 se lze předávkovat, přičemž při příjmu dávky vyšší než 500-1000 miligramů denně může při dlouhodobém užívání vzniknout polyneuropatie podobně jako při jeho nedostatku.

 
Print Friendly and PDF


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů