Obecný text o nedostatku vitaminů můžete nalézt zde. Vitamin B6 je označením pro sloučeninu pyridoxin. Tuto látku si náš organizmus není schopný vytvářet a jsme proto odkázáni na její příjem v potravě. Pyridoxin je součástí řady enzymů důležitých pro správný metabolizmus aminokyselin a bílkovin. Stejně jako ostatní vitaminy skupiny B je i pyridoxin bohatě obsažen v kvasnicích, dále se nachází ve vejcích, bramborách, špenátu, kapustě, banánech, ořeších a obilovinách.

 

Příčiny: Hlavní příčinou může být nedostatečný přísun pyridoxinu v potravě, v našich zeměpisných šířkách to může být případ lidí pokročilého věku, chronických těžce nemocných pacientů a alkoholiků. Jinou možností jsou chronická onemocnění trávicího traktu, která jsou spojená s poruchami vstřebávání živin a poškozením jater, opět velmi typickým pro alkoholiky.

 

Projevy: Může se objevit kožní vyrážka, bolavé koutky a poměrně zvláštním příznakem je vyhlazený jazyk, který bolí a nepříjemně pálí, někdy se na jeho povrchu mohou vytvořit vředy. Postižený může být i centrální nervový systém se změnami nálady, únavou a zmateností. Pacient může trpět i polyneuropatií, tj. Poškozením periferních nervů v těle. Mezi klasické příznaky patří nepříjemné brnění končetin, poruchy citlivosti a případně i pohyblivosti.

 

Diagnostika: Kombinace obtíží a přítomnost rizikových faktorů nedostatku vitaminu (viz příčiny) jsou poměrně dostačující, u rizikových pacientů je vhodné preventivní podávání vitaminů i bez jasných projevů jejich nedostatku.

 

Léčba: Vitaminy ze skupiny B včetně pyridoxinu lze podávat v tabletové formě. Lze jen upozornit, že velmi vysokými dávkami vitaminu B6 se lze předávkovat, přičemž při příjmu dávky vyšší než 500-1000 miligramů denně může při dlouhodobém užívání vzniknout polyneuropatie podobně jako při jeho nedostatku.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.msdmanuals.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů