Obecný text o nedostatku minerálů můžete najít zde. Měď je z hlediska lidského organizmu pouze stopový prvek, který se v našem těle vyskytuje v minimálním množství. Přesto má však nezastupitelný význam pro správnou funkci nervů a krvetvorbu, a proto její nedostatek, byť velmi vzácný, s sebou nese řadu komplikací.

 

Příčiny: Měď se ve stopovém množství vyskytuje ve většině potravin, potřebujeme ji velmi málo, a proto její nedostatek prakticky nesouvisí s nedostatečným příjmem potravou. Nedostatek mědi může doprovázet poruchy vstřebávání živin, typicky to bylo popisováno po bandáži žaludku. Snížené vstřebávání mědi bylo popisováno u nadměrného příjmu zinku v doplňcích stravy (při léčbě jeho nedostatku).

 

Projevy: Nedostatek mědi poměrně zásadně postihuje krvetvorbu, hraje totiž roli ve zrání krvinek a metabolizmu železa. Vzniká chudokrevnost (nedostatek červených krvinek) a klesá i počet krvinek bílých. Nemoc se projevuje i neurologickými poruchami – objevují se poruchy nervosvalové koordinace a příznaky polyneuropatie, tj. brnění končetin, slabost, poruchy čití a někdy i hybnosti, poměrně typické jsou poruchy chůze. Při postižení zrakového nervu nemocný trpí poruchami zraku ve smyslu narušeného vnímání barev a výpadků zorného pole.

 

Diagnostika: Učinit diagnózu je velmi těžké, ale výše zmíněné příznaky společně s rizikovými stavy spojenými s poruchou vstřebávání živin by mohly napovědět.

 

Léčba: Při potvrzeném nedostatku mědi se tento prvek podává ve formě doplňků stravy. Je-li její nedostatek spojen s nadměrným příjmem zinku, je třeba s ním přestat.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů