Nadbytek plodové vody se odborně označuje jako polyhydramnion a jde o stav, kterým se zabývají především gynekologové a porodníci. Nejprve je nutné říci si některé informace o plodové vodě. Jde o tekutinu, která se nachází v plodovém obalu (aminový vak) v děloze u těhotné ženy a vyvíjející se plod v této tekutině plave. Tekutina umožňuje správný vývoj plodu, izoluje jej od okolí a chrání ho před mechanickým poškozením. Plodová voda obsahuje mimo jiné i buňky odloupané z povrchu plodu a z pokožky odpadané drobné chloupky. Nejprve je plodová voda tvořena prosakováním z pupečníku, později je tvořena i vylučovacím systémem dítěte. Zjednodušeně řečeno do ní plod močí a tím zvyšuje její objem. Na druhou stranu plod plodovou tekutinu polyká a tím její objem může zmenšovat. Celkový objem plodové vody je proměnlivý, klesá ke konci těhotenství a k jejímu odtoku dochází během vlastního porodu.
Příčiny: Řadu příčin polyhydramnia si můžeme odvodit z výše uvedeného. Nadbytek plodové vody může souviset s chromozomálními vadami plodu (typicky Downův syndrom), vrozenými vývojovými vadami trávicího traktu plodu, vrozenými vadami mozku (způsobujícími poruchy polykání) a onemocněními ledvin (způsobujícími nadměrnou tvorbu moči a tím pádem i plodové vody). Zvýšené množství plodové vody může souviset i s matkou – častěji se vyskytuje u žen s těhotenskou cukrovkou. V některých případech není příčina nadbytku plodové vody jasná.
Projevy: Nadbytek plodové vody se většinou nijak neprojevuje, i když těhotná žena si může stěžovat na větší objem břicha a příznaky vznikající útlakem břišních orgánů (tlak v břiše, pálení žáhy apod.). To, co může způsobit další komplikace, je případná přítomnost některých výše uvedených nemocí (viz "příčiny").
Diagnostika: Zvýšený objem plodové vody lze odhadnout z ultrazvukového vyšetření. Samozřejmě není možné objem přesně změřit, ale zkušenější gynekolog může množství plodové vody odhadnout vcelku spolehlivě. Po vlastním nálezu nadbytku plodové vody obvykle následuje ultrazvukové vyšetření velikosti a základní anatomie plodu.
Léčba: Nadbytek plodové vody je lepší chápat spíše jako příznak než jako vlastní chorobu. Rozhodně platí, že polyhydramnion by měl být dovyšetřen zkušeným gynekologem, který rozhodne o dalším postupu.
Zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://www.mayoclinic.org