Mytelase je lék ze skupiny tzv. inhibitorů acetylcholinesterázy, jeho účinnou složkou je sloučenina ambenonium.

Princip: Ambenonium dokáže na delší dobu zablokovat acetylcholinesterázu, což je enzym rozkládající sloučeninu acetylcholin. Acetylcholin má v organizmu řadu funkcí, například umožňuje přenos vzruchů z nervu na svalové vlákno na nervosvalové ploténce. Zablokování acetylcholinesterázy vede k navýšení koncentrace acetylcholinu na nervosvalové ploténce a to zlepšuje přenos vzruchů na sval.


Využití: Přípravek Mytelase je možné využít v terapii choroby známé jako myasthenia gravis, při níž dochází k narušení funkce nervosvalové ploténky. Zvýšení acetylcholinu v ploténce tlumí příznaky nemoci. Detaily o chorobě najdete v příslušném článku. Méně často se preparát využívá i v urologii při snížené aktivitě svalů vyprazdňujících močový měchýř.


Podávání: Preparát Mytelase by měl být užíván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 10 miligramů a běžná úvodní dávka pro dospělého člověka je 1/2 tablety užívaná 3-4x denně. Tato dávka se může postupně opatrně navyšovat dle efektu.


Nežádoucí účinky: Nežádoucí účinky bývají při dodržování dávkovacího schématu většinou nezávažné, popisovány byly občasné trávicí obtíže jako je průjem, nevolnost a zvracení, zvýšené slinění, motání hlavy, bolesti hlavy, křečovité bolesti břicha a malátnost. Obtěžujícím vedlejším účinkem může být i častější močení a zúžení zornic. Při předávkování bylo pozorované rozmazané vidění, neklid, svalové křeče, nervozita, křeče a bradykardie.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů