Myfungar je lék, který patří mezi léky proti plísním (antimykotika). Jeho účinnou složkou je sloučenina oxikonazol (oxiconazol).

 

Princip: Oxikonazol narušuje funkci povrchové membrány řady plísní a zvyšuje její propustnost. Díky tomu lék působí proti jejich množení a vyvolává zvýšené odumírání plísňových buněk.

 

Využití: Myfungar je běžně předepisovaný v léčbě kožních plísňových infekcí (kvasinkové infekce, dermatofyty, tinea) a v terapii nehtových plísní. Kožní infekce vznikají typicky v kožních záhybech a místech s vlhkou zapářkou a projevují se bolestí, zarudnutím a svěděním kůže.

 

Podávání: Myfungar se vyrábí jako bílý krém, který je omývatelný vodou. Dospělí lidé si obvykle nanášejí přípravek na postižená místa kůže jedenkrát denně. Preparát se nesmí aplikovat bez vědomí lékaře.

 

Nevýhody: Myfungar má díky lokální aplikaci na kůži prakticky nulové celkové nežádoucí účinky. Po aplikaci krému může dojít k podráždění kůže a někdy ke vzniku kožní alergické reakce (zarudnutí, svědění, bolest).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů