Mutaflor je přípravek patřící mezi probiotika, který je často užívaný u pacientů s trávicími obtížemi. Účinnou složkou preparátu jsou živé bakterie Escherichia coli.
 
Princip: Escherichia coli tvoří důležitou součást přirozené střevní mikroflóry (nově označované jako střevní mikrobiom), která napomáhá udržet v střevě rovnováhu, tvoří řadu důležitých metabolických produktů a hlavně brání přemnožení škodlivých bakterií.

 
Využití: Mutaflor podáváme lidem s různými trávicími obtížemi jako jsou infekční průjmy, plynatost a celkové pocity špatného trávení. Další vhodnou indikací je léčba antibiotiky, kdy Mutaflor pomáhá redukovat poškození střevní mikroflóry účinkem antibiotika.
 
 
Podávání: Mutaflor se vyrábí v podobě tobolek a běžná dávka pro dospělého člověka jsou 1-3 tobolky denně. Léčba u akutních průjmů obvykle trvá jen několik dnů. Existuje i preparát Mutaflor Mite - ten se od "klasického" Mutafloru nijak výrazně neliší, jenom obsahuje méně bakteriálních zárodků.
 
 
Nevýhody: Mutaflor má jen minimum vedlejších účinků a kromě velmi neurčitých trávicích obtíží byly raritně popisovány lehké alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů