Monotab patří do skupiny léčiv známých jako nitráty, které podáváme některým pacientům s onemocněním srdce. Účinnou látkou preparátu je sloučenina isosorbid mononitrát.

 

Princip: Účinná sloučenina léku uvolní v organizmu oxid dusnatý a ten relaxuje hladkou svalovinu cév, čímž způsobí rozšiřování tepen. Pro nás je nejdůležitější efekt léku na rozšíření věnčitých tepen zásobujících srdeční sval.

 

Využití: Monotab se podává pacientům s bolestmi na hrudi, které mají srdeční příčinu, tzn. pacientům s anginou pectoris. Preparát nijak neovlivňuje prognózu, ale měl by tlumit příznaky nemoci, působit úlevu a zvyšovat kvalitu života. Vzhledem k pomalému účinku je lék lepší pro prevenci a nemá příliš dobrý efekt na akutní bolestivý záchvat anginy pectoris.

 

Podávání: Dávkování záleží na doporučení lékaře, bez jehož vědomí by neměl být Monotab užíván. Většinou se předepisuje 20 miligramů dvakrát denně ve formě jedné tablety ráno a jedné večer. Existuje i forma preparátu Monotab SR, který má prodloužené uvolňování – toho podáváme 1 tabletu denně.

 

Nežádoucí účinky: Monotab může snižovat krevní tlak, zejména v kombinaci s jinými antihypertenzivy. Kromě toho si řada pacientů po užívání preparátu začne stěžovat na bolesti hlavy, které nicméně po několika dnech užívání mizí. Velice nebezpečná může být kombinace užití nitrátů a některých léků na posílení erekce (např. Viagra).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů