Mommox je lék, který je poměrně často předepisován u zánětlivých onemocnění kůže a dutiny nosní. Jeho účinnou složkou je sloučenina mometason (přesněji mometason-fuorát).
 
Princip: Mometason je syntetický kortikosteroid. Tlumí zánětlivé procesy a oslabuje imunitní reakce.
 
 
Využití: Mommox se vyrábí v podobě nosního spreje a kožního krému. Hlavní indikací  nosního spreje je alergická rýma, která způsobuje ucpání nosu, svědění, kýchání a případně poruchy čichu. Další možnou indikací může být konzervativní léčba menších nosních polypů. Kožní krém je určen k různým alergickým vyrážkám, kdy potřebujeme ztlumit zánět a ulevit od svědění kůže, a efekt preparátu je patrný i proti lupénce.
 
 
Podávání: Mommox smí být užíván pouze dle přesného doporučení lékaře a pouze po nezbytně dlouhou dobu. Nosní sprej se u dospělých aplikuje v podobě vstřiku do obou nosních dírek dvakrát denně. Kožní krém se aplikuje na postižená místa .
 
 
Nevýhody: Mommox obsahuje kortikoid, což je sloučenina, kterou nemáme moc rádi. V tomto případě je naštěstí kortikoid podáván pouze lokálně na sliznici nebo na kůži. Při této aplikaci se do krve vstřebává jen omezeně, a proto se klasické nežádoucí účinky (viz. příslušný článek) objeví pouze při dlouhodobé aplikace vysokých dávek přípravku. Místní účinek Mommox spreje na nosní sliznici ovšem také nelze podceňovat - dlouhodobější aplikace přípravku poškozuje nosní sliznici s vyšším rizikem krvácení z nosu. Mommox krém zase může při dlouhodobé aplikaci poškodit kůži, způsobit její ztenčení, vysušení a případně i vznik strií.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů