Momesalic je lék, který bývá předepisovaný kožními lékaři. Účinnou složkou léku je sloučenina mometason (přesněji mometason-furoát) a kyselina salicylová.

 

Princip: Mometason patří mezi kortikosteroidy a při aplikaci na pokožku tlumí místní zánětlivé procesy včetně alergických projevů. Kyselina salicylová také působí protizánětlivě, snižuje tvorbu mazu a dokonce má antiseptický efekt. Dále kyselina salicylová zlepšuje propustnost kožního krytu a to zlepšený průnik kortikoidu do větší hloubky.

 

Využití: Momesalic je předepisován kožními lékaři především k terapii středně těžkých forem lupénky, kdy dochází ke zmírnění kožních obtíží.

 

Podávání: Momesalic smí být užíván pouze dle přesného doporučení kožního lékaře. Preparát se vyrábí v podobě kožní masti, která se nanáší na postiženou kůži 1x denně. Je doporučené léčbu provádět po co nejkratší nutnou dobu. Přípravek by neměl přijít do kontaktu s očima a sliznicemi.

 

Nevýhody: Momesalic může při dlouhodobějším podávání poškozovat kůži, způsobit její pálení, svědění, vysušení, ztenčení a snížení pigmentace. V místě aplikace se častěji objevují strie a zvyšuje se riziko hnisavých kožních infekcí. Pokud je lék aplikován po delší dobu na velké kožní plochy, může jeho vstřebávání do organizmu způsobit vznik celkových nežádoucích účinků, které si můžete přečíst v textu o kortikoidech.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů