Minidiab patří mezi důležité léky na cukrovku, které se odborně označují jako perorální antidiabetika (PAD). Účinnou látkou preparátu je sloučenina glipizid.

 

Princip: Glipizid patří mezi deriváty sulfonylmočoviny 2. generace. Má poměrně komplexní účinky na metabolizmus cukrů - stimuluje tvorbu a vylučování inzulinu buňkami slinivky břišní a lehce zvyšuje citlivost tkání k inzulinu.

 

Využití: Minidiab se předepisuje u pacientů s cukrovkou 2. typu, může se podávat samotný, nebo v kombinaci s jinými PADy. Dodržování diabetické diety při užívání léků na cukrovku je nutností.

 

Podávání: Záleží striktně na doporučení předepisujícího lékaře, obvykle diabetologa. Většinou se podávání zahajuje dávkou do 5 miligramů, která se podává jednou denně a postupně se navyšuje.

 

Nevýhody: Podobně jako ostatní deriváty sulfonylmočoviny může Minidiab způsobit hypoglykémii, zejména při nesprávném a nedostatečném příjmu potravy a při příjmu většího množství alkoholu. Z dalších vedlejších účinků byly pozorovány zejména různé trávicí obtíže (nevolnost, průjmy, zácpa, zvracení).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů