Milk-alkali syndrom je stav, který souvisí se změnami hladiny vápníku v důsledku užívání určitých léčiv a doplňků stravy.

Příčiny: Příčinou je přísun velkého množství zásaditých sloučenin a doplňků stravy obsahujících vápník. Poměrně velké množství zásaditých sloučenin najdeme v antacidech užívaných při pálení žáhy a vápník bývá obsažen v řadě přípravků určených k léčbě osteoporózy.


Projevy: Milk-alkali syndrom je spojen se zvýšením sérového vápníku (hyperkalcémie) a rozvratem vnitřního prostředí organizmu, který je doprovázen nárůstem pH a rozvojem alkalózy. Příznaky jsou poměrně komplexní a zahrnují svalovou slabost, únavu, stavy zmatenosti a trávicí obtíže. Velkým problémem je vznik vápenatých močových kamenů v ledvině, což může být následováno rozvojem selhání ledvin.


Diagnostika: Základem diagnózy je anamnéza příjmu výše zmíněných preparátů v kombinaci se zjištěním zvýšené hladiny vápníku krvi. Vyšetření hladiny vápníku provádíme ze vzorku žilní krve.


Léčba: Milk-alkali syndrom se obvykle léčí zastavením přísunu vápníku a zásaditých sloučenin a případně podáváním nitrožilních infuzí ve snaze normalizovat koncentraci vápníku a usnadnit jeho vyloučení ledvinami. V případě těžkého stavu spojeného se selháváním ledvin je někdy nutné zahájení dialýzy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů