Milgamma N [milgama en] je přípravek, který často podáváme neurologickým pacientům. Účinnou složkou přípravku jsou sloučeniny benfotiamin, kyankobalamin a pyridoxin.
 
Princip: Benfotiamin je syntetický derivát vitaminu B1 (thiamin), pyrydoxin je vitamin B6 a kyankobalamin je vitamin B12. Vitaminy jsou důležité pro řadu enzymatických pochodů v organizmu a pro správnou funkci nervů. Bližší informace najdete v textech o jejich nedostatku.
 
 
Využití: Přípravek Milgamma N je poměrně často předepisován pacientům, kteří trpí polyneuropatiemi (typicky při cukrovce a u alkoholizmu), protože vitaminy ze skupiny B mohou zmírnit její příznaky. Podpůrný efekt může mít preparát i při bolestech trojklanného nervu s při obrně lícního nervu. Kromě toho můžeme samozřejmě lék podat všem lidem, u kterých očekáváme nedostatek vitaminu B1, vitaminu B6 a vitaminu B12.
 
 
Podávání: Milgamma N se vyrábí v podobě tablet a obvyklá dávka je 1-3 tablety denně. Začíná se spíše vyšší denní dávkou (2-3 tablety), která se postupně snižuje na udržovací dávku (1 tableta). Kromě tablet existuje Milgamma N i v podobě vodného roztoku k injekčnímu nitrosvalovému podání.
 
 
Nevýhody: Milgamma N má minimum vedlejších účinků. Někteří lidé si po jejím užití stěžovali na trávicí obtíže (u tabletové formy) a vzácněji byly popisovány alergické reakce.
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů